BENEFIS LITWOSA

W dniu 22 listopada odbyła się uroczystość poświęcona życiu i twórczości Patrona PSP w Żytnie – Henryka Sienkiewicza, która stanowiła uroczyste zamknięcie obchodów Roku Sienkiewiczowskiego w naszej szkole. Przybyli na nią: prawnuczka Henryka Sienkiewicza pani Anna Dziewanowska, pan Jacek Warzyński (oczywiście w roli głównego bohatera tego wydarzenia – Henryka Sienkiewicza), była Dyrektor PSP w Żytnie Barbara Sadlej, pan Wójt Gminy Żytno Mirosław Ociepa, doradca metodyczny – pani Anna Tomaszek oraz delegacje szkół sienkiewiczowskich: ZSG nr 5 w Radomsku i PSP w Orzechowie. W przygotowanie uroczystości zaangażowani byli niemal wszyscy uczniowie i nauczyciele, jednak jego głównymi organizatorkami były: Danuta Eliasz i Sylwia Kudrzyn oraz czuwająca nad oprawą muzyczną – Magdalena Dąbrowska.

Pierwszym punktem programu tego dnia była część artystyczna zatytułowana ,,Benefis Litwosa”. Wystąpił w nim, jak go wszyscy nazywamy, nasz ,,współczesny” Henryk Sienkiewicz – pan Jacek Warzyński, który w tej roli jest po prostu niezastąpiony. Z właściwą sobie elegancją i jednocześnie swobodą przywitał się z publicznością oraz przybyłymi gośćmi, a szczególnie gorąco ze swoją prawnuczką Anną Dziewanowską. Wykazując się humorem i elokwencją odpowiadał na pytania uczniów prowadzących program: Pauliny Pasek i Karola Zaskórskiego. Jego wypowiedzi zostały urozmaicone inscenizacjami najciekawszych scen z utworów Sienkiewiczowskich: ,,W pustyni w puszczy”, ,,Janko Muzykant”, ,,Krzyżacy” oraz z przyjazdu pana Henryka do Żytna. W rolach głównych wystąpili uczniowie klas IV-VI: Janko Muzykant – Michał Bus, jego matka – Nikola Łęgowik, Zbyszko z Bogdańca – Maciek Flasza, Danusia Jurandówna – Amelia Falana, kat krzyżacki – Dawid Siwek, Staś Tarkowski – Filip Ciszewski, Nel Rawlison – Wiktoria Bus, Kali – Kacper Olak, młody Henryk Sienkiewicz – Kacper Nowakowski, Maria Gryf- Kellerówna – Martyna Sadziak, Helena Modrzejewska – Agata Błażejewska, Sachem – Paweł Piasecki, narratorzy: Aleksandra Janicka, Roksana Marciniak, Igor Kowalski.

Następnie odbył się konkurs ze znajomości życia i twórczości H. Sienkiewicza w dużej mierze oparty na treściach zawartych we wcześniejszym przedstawieniu. W konkursie wzięły udział zespoły uczniów – przedstawicieli szkół sienkiewiczowskich: w Radomsku, Orzechowie i Żytnie. Konkurs wygrali nasi goście z Radomska, wykazując się największą wiedzą i refleksem, czego im serdecznie gratulujemy! Przyjemnie było podjąć rywalizację z takimi przeciwnikami! Po rozstrzygnięciu konkursu poprosiliśmy panią Annę Dziewanowską, aby ubarwiła nasze spotkanie  ciekawostkami o swoim pradziadku – Henryku, a także pozostałych Sienkiewiczach. Pani Dziewanowska dała się poznać wszystkim jako osoba niezwykle serdeczna i sympatyczna. Zaskoczyła nas nie tylko frapującymi opowieściami z życia Sienkiewicza ianegdotami na jego temat, ale także swoim interesującym życiorysem. Spostrzegliśmy, iż swoją przynależność do rodu Sienkiewiczowskiego pani Anna traktuje jako misję,przedstawiając w całym kraju, a także poza jego granicami, sylwetkę swego wielkiego pradziadka.

W dalszym ciągu dnia odbyło się uroczyste wsadzenie na placu szkolnym pamiątkowego Dębu Litwosa. Oprócz grupy zuchów wzięli w nim udział nasi honorowi goście. W tym dniu można było także obejrzeć galerię prac plastycznych uczniów naszej szkoły dotyczących postaci Henryka Sienkiewicza oraz jego utworów. Wróciliśmy też myślami do początków naszej przygody z Henrykiem Sienkiewiczem, tj. do czasu, kiedy PSP w Żytnie zostało nadane imię Henryka Sienkiewicza. Swoimi wspomnieniami z tego czasu podzieliła się z nami główna inicjatorka i koordynatorka wszystkich działań związanych z nadaniem naszej szkole imienia Henryka Sienkiewicza – ówczesna dyrektor szkoły– pani Barbara Sadlej. Nie ulega wątpliwości, iż było to wydarzenie wyjątkowe, podniosłe, wzruszające… Towarzyszyła mu znakomita oprawa artystyczna oraz obecność wielu znamienitych gości. Ilekroć nie nadmieni się o nim w gronie nauczycieli czy absolwentów naszej szkoły lub też ich rodziców, zawsze wywołuje wiele pozytywnych emocji i ciepłych wspomnień. Jesteśmy niezwykle dumni z tego, że tak utalentowany i zasłużony dla naszego narodu pisarz w przeszłości odwiedzał Żytno, a obecnie jest patronem naszej szkoły.