FESTYN ,,Witaj Szkoło!”

13.09.2020

12 września bieżącego roku w Żytnie odbył się festyn otwierający rok szkolny 2020/21 pod hasłem: ,,Witaj, Szkoło!”. Organizatorami jego byli: Wójt Gminy Żytno, Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Gminy Żytno, Hufiec ZHP Szczekocińsko – Włoszczowski oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Żytna, Silniczki i Łazowa. W imprezie wzięła udział społeczność szkolna z Publicznej Szkoły Podstawowej w Żytnie oraz Publicznej Szkoły Podstawowej w Borzykowej.

Piękna, słoneczna pogoda dała możliwość skorzystania ze wszystkich atrakcji. A było ich co niemiara!

W ramach współpracy uczniowie ze szkół w Żytnie i Borzykowej wystąpili w przygotowanych przez ich nauczycieli konkursach: ,,Mam talent” oraz ,,Jem zdrowo – nie używam!”, wykazując się przy tym niebagatelnymi  umiejętnościami, wiedzą i talentem. Duchowi rywalizacji towarzyszyła atmosfera życzliwości i tryskający skądinąd  dobry humor!

Pozytywną energię uczestnicy festynu zaczerpnęli z rytmów muzyki Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Żytno, która wówczas koncertowała.

Następnie wszyscy przenieśli się myślami w świat średniowiecznego rycerstwa, biorąc udział w żywej lekcji historii o Stefanie Czarnieckim, Zawiszy Czarnym i bitwie pod Grunwaldem. Przy dźwiękach dawnej muzyki , pląsach dworskich tańców , szczęku rycerskich szabli i szeleście damskich sukien łatwiej było zrozumieć mentalność ludzi epoki średniowiecza. Ponadto zainteresowani mogli wziąć udział w zajęciach lepienia garnków i zabawek z gliny.

Organizatorzy festynu zadbali także o podniebienia przybyłych gości. Nie było chyba nikogo, kto by nie degustował pysznych, regionalnych potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich.

Wesoło, smacznie i zdrowo! – te słowa chyba najlepiej definiują minioną imprezę. Oby właśnie taki był cały rok szkolny!