Procedura korzystania ze świetlicy szkolnej

Procedura korzystania ze świetlicy

§ 1

1. Niniejsza procedura powstała na podstawie wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego.
  2. Celem procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19.
  3. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, sali nr1 i sali nr7.
  4. W sali odległości między stanowiskami dla uczniów powinny wynosić min. 1,5 m.
  5. Podczas zajęć świetlicowych obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
  6. Środki do dezynfekcji rąk powinny być rozmieszczone w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna.
  7. Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
  8. Przedmioty, sprzęty, gry planszowe znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń, piłki itp. wykorzystywane podczas zajęć świetlicowych należy czyścić lub dezynfekować.
  9. Uczeń posiada własne przybory, materiały papiernicze i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze .
  10. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
  11. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich sytuacjach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawek i rzeczy.
  12. W miarę możliwości zajęcia świetlicowe należy przeprowadzać na otwartym powietrzu, lecz należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
  13. Jeżeli istnieją ku temu możliwości kadrowe, do jednej grupy uczniów przyporządkowani są ci sami nauczyciele.
  14. Jeżeli istnieją ku temu możliwości lokalowe, jedna grupa uczniów przebywa w wyznaczonej i w miarę możliwości stałej sali.
  15. Rodzice chcąc odebrać ucznia ze świetlicy szkolnej oczekują na zewnątrz, bądź w punkcie odbioru. Nie przemieszczają się po budynku szkoły.
  16. Należy zapewnić sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia. Rekomendowany jest kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość, kontakt telefoniczny.
  17. Rodzice zobowiązani są zawsze odbierać telefon ze szkoły. Jeżeli nie mogą odebrać w danej chwili, pilnie muszą oddzwonić.